Pozostaw 1% w regionie

Zostawmy nasze pieniądze u nas. Przekażmy 1% podatku na organizacje działające w województwie śląskim

Mieszkańcy województwa śląskiego są coraz hojniejsi i coraz chętniej przekazują 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak wynika z informacji dotyczącej kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2015 rok przygotowanego przez Ministerstw Finansów, z województwa śląskiego do organizacji PP w ubiegłym roku popłynęło 76 657 310,25 zł. Więcej przekazują tylko mieszańcy województwa mazowieckiego.

Samorząd województwa śląskiego kolejny raz włącza się w akcję przekazywania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego z województwa śląskiego. Warto wspierać organizacje działające blisko nas, chociażby dlatego, że je znamy i że możemy bezpośrednio obserwować, jak i na co wykorzystywane są przekazywane przez nas środki.

Przypominamy także, że w tym roku termin złożenia rocznego zeznania podatkowego oraz rozliczenia się z fiskusem, przypada na niedzielę, zatem ostatecznym dniem złożenia zeznania jest wtorek 2 maja.

Warto także podkreślić, że dzięki nowym przepisom emeryci i renciści będą mogli skorzystać z nowego formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jest on przeznaczony dla tych podatników podatku PIT, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory osoby te musiały składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku.

PIT-OP można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.

Załączniki
Plakat akcji [7,3MB]