Jan Miodek ambasadorem konkursu Drzewo Roku

Do grona ambasadorów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja dołączył profesor Jan Miodek – polski językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzator wiedzy o języku polskim.

„Drzewa są bardzo bliskie memu sercu choćby z tego powodu, że zawsze byłem kompletnie pozbawiony zdolności rysunkowych, więc tylko one – ze wskazaniem iglastych – pozostawały w zakresie moich możliwości malarskich. Te drugie – jak większość Polaków – kojarzę ze świętami Bożego Narodzenia, a szczególnie z tymi sprzed 64 lat, kiedy musiałem się rozstać z choinką, bo zachorowałem na dyfteryt wymagający leczenia szpitalnego. Za to, gdy wróciłem do domu, zobaczyłem w miejscu starego drzewka kolosa na pół pokoju, gdzieś zdobytego przez rodziców. Intensywności jego zapachu nie zapomnę do końca życia!

Bardzo lubię fotografować drzewa i to od najwcześniejszego dzieciństwa. Może to rekompensata za brak umiejętności malarskich? Najpiękniej na fotografiach wychodzą brzozy i dęby – biel pni tych pierwszych i potęga konarów tych drugich. Specjalne miejsce w moim sercu mają klony, a mówiąc ściślej – ich liście, bo... zawsze kibicowałem w hokeju na lodzie Kanadzie. Kiedy zaś znalazłem się w tym pięknym kraju wczesną jesienią roku 2002, narobiliśmy z żoną mnóstwo zdjęć klonów z bajkowymi dwukolorowymi liśćmi.

Skoro zaś przywołałem żonę... Ona bardzo lubi drzewa obejmować, przejmując od nich życiodajne siły. Ja – czasem idę w jej ślady, choć nie ma we mnie tej wiary co w mojej towarzyszce życia.

A ulubiony fragment poetycki z drzewami? – Od zawsze początek „Wysokich drzew” Leopolda Staffa: O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa, w brązie zachodu kute wieczornym promieniem, nad wodą, co się w pawich barw blasku rozlewa, pogłębiona odbitych konarów sklepieniem” – opisuje prof. Jan Miodek.

Do końca czerwca internauci mogą oddawać głosy na Drzewo Roku 2014 na stronie www.drzeworoku.pl, na której prezentowane są sylwetki oraz zdjęcia 16 drzew – finalistów wyłonionych spośród 122 zgłoszeń z całej Polski. Drzewo, które zwycięży, będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. W poprzednich edycjach Dąb Wybickiego oraz platan z Kóz „stanęły na podium” europejskiego konkursu.