Konkurs Lodołamacze 2013 rozstrzygnięty
Gala Finałowa VIII edycji konkursu pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Anny Komorowskiej odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie
„Statuetka Lodołamacza jest potwierdzeniem sukcesu i serca wszystkich, tych, którzy ją otrzymują. Pozytywne wzorce niech kształtują społeczeństwo, niech kształtują nas samych" - powiedział Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych otwierając uroczystość.
Konkurs ma na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń względem osób niepełnosprawnych. Jego celem jest też promowanie zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością.
Statuetki wręczono w trzech kategoriach.
- kategoria Zakład Pracy Chronionej:
nagrodę otrzymała Spółdzielnia Socjalna Kreatywni z Bydgoszczy, która zatrudnia osoby z bardzo poważnymi schorzeniami i małym doświadczeniem zawodowym. - kategoria Otwarty Rynek Pracy
główną nagrodę otrzymała firma Hutchinson Poland Sp. z. o.o. z Żywca. Firma w ramach rozwoju zakładów tworzy wciąż nowe stanowiska produkcyjne i specjalistyczne dla osób niepełnosprawnych, a jednocześnie kreuje programy integracyjne. - Kategoria Pracodawca Instytucja
pierwsze miejsce przyznano Politechnice Łódzkiej - firmę została nagrodzona za „włączania osób niepełnosprawnych w różne dziedziny życia społecznego i zawodowego, m.in. poprzez wyrównanie dostępu dodo oferty edukacyjnej uczelni osób z różnymi niepełnosprawnościami".
Super Lodołamacz otrzymało Polskie Radio Program Pierwszy. Radiowa Jedynka jest powszechnie znana ze swej społecznej wrażliwości, prezentując słuchaczom bogactwo audycji, w których poruszana jest tematyka osób potrzebujących. Wspiera i inspiruje różnorodne akcje i projekty społeczne, których celem jest niesienie pomocy ludziom doświadczonym przez los.
Lodołamacz Specjalny. Nagrodę w tej kategorii otrzymał Przemysław Sobieszczuk z Katowic. Założyciel oraz Prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk. Choruje na niezwykle rzadką chorobę dermatologiczną - Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Dzięki staraniom jego i stowarzyszenia, EB została wpisana na krajową listę chorób przewlekłych, a opatrunki dla chorych na EB są refundowane. Jego działania w stowarzyszeniu zapoczątkowały w Polsce szereg zmian w obszarach rehabilitacji, pielęgnacji a także edukacji i integracji.