Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?
Zaproszenie Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej na konferencję
29 stycznia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się ogólnopolska konferencja „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce - i co dalej?”. Udział w niej mogą wziąć mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowcy.
Budżet partycypacyjny pozwala mieszkańcom bezpośrednio współdecydować o części przedsięwzięć podejmowanych przez samorząd. W Dąbrowie zadebiutował w 2013r. W Polsce wprowadziło go ok. 80 miast. Część z nich jest już po kilku edycjach. To pozwala na wyciągnięcie wniosków, porozmawianie o sukcesach, ale i potknięciach w jego realizacji. Podczas konferencji będzie można m.in. podyskutować o jak najlepszym dostosowaniu go do potrzeb mieszkańców i możliwości urzędników. Uczestnicy zastanowią się również, czy budżety obywatelskie powinny zostać objęte ustawą, czy raczej takie regulacje są zbędne.
Konferencja, organizowana przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Instytutem Spraw Publicznych i Związkiem Miast Polskich, będzie okazją do dyskusji nad tymi problemami w gronie samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych, a także ruchów miejskich z całej Polski.
Podobnie jak dwa lata temu, podczas konferencji "Cities for Citizens - Aktywność obywatelska w rozwoju miast" poprzedzającej wprowadzenie Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, organizatorzy liczą na udział mieszkańców.
Konferencja odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 stycznia na adres ngo.dabrowagornicza@gmail.com, a także telefonicznie pod numerem 32 295 67 41. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.