Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

 Zdjęcie Zdjęcie
VIII forum odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 września 2017 roku. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego kraju podsumują dorobek ostatnich lat oraz będą planować strategiczne działania na przyszłość

Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych to odbywające się od 1996 roku co trzy lata wydarzenie, podczas którego podejmuje się najważniejsze tematy dotyczące budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W poprzednich latach poświęcone było sytuacji trzeciego sektora z naciskiem na takie zagadnienia jak aktywność obywateli, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i promowanie dialogu społecznego. Przyjęta została Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, powstała lista postulatów dotyczących rozwoju państwa obywatelskiego.

Ostatni VII OFIP w 2014 r. przyniósł prace nad Strategiczną Mapą Drogową Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce – pierwszym dokumentem, który określa kierunki działania organizacji pozarządowych w naszym kraju. Prace nad nim były przez 3 kolejne lata kontynuowane i temat ten powróci na VIII OFIP. Ogólną osią tegorocznej dyskusji będą wolność oraz wartości, które łączą środowisko osób angażujących się w działania pozarządowe.

Wiodącym punktem VIII OFIP będzie forum odbywające się na Uniwersytecie Warszawskim przygotowywane przez organizacje obywatelskie z całej Polski. Gościć na nim będzie około 1 tysiąca osób. Program wydarzenia został podzielony tematycznie na dni, segmenty i sesje. Pierwszy dzień poświęcony jest dorobkowi sektora obywatelskiego ostatnich trzech lat, gospodarzami debat drugiego dnia są przedstawiciele organizacji z całego kraju. Do 31 lipca 2017 r. jest otwarta ogólna rejestracja dla wszystkich zainteresowanych przez FORMULARZ na stronie.

Przedstawiciele organizacji mogą ubiegać się o dofinansowanie udziału, przyjazdu i noclegu – warunkiem ubiegania się jest wielkość miejscowości (do 40 tys. mieszkańców) albo wysokość rocznego budżetu organizacji (do 75 tys. zł).

Piknik 9 września na Krakowskim Przedmieściu

W sobotę 9 września 2017 r., w drugim dniu OFIP, w godzinach 11.00–17.00 odbędzie się Piknik Inicjatyw Pozarządowych. Na Krakowskim Przedmieściu – pomiędzy ul. Karową a Uniwersytetem Warszawskim – stanie scena oraz 90 namiotów, w których będzie można spotkać ekipy organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalnych liderów działających w głównej mierze na rzecz warszawiaków i Warszawy. Przyjadą również z całej Polski osoby, które zaprezentują swoje projekty i opowiedzą o działalności swojej organizacji tak, aby ich doświadczenia służyły integracji mieszkańców Warszawy i wzmacnianiu ich otwartości. Podczas poprzednich OFIP w ten sposób zaprezentowało się ponad pół tysiąca inicjatyw.

Aby wziąć udział w Pikniku jako organizacja albo grupa nieformalna należy i przesłać wypełniony FORMULARZ do 21 lipca 2017 r.

Organizatorem OFIP jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji o wydarzeniu: www.ofip.eu