Kierunki współpracy z NGO
Sejmik Województwa Śląskiego przyjął dokument dotyczący współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok
Podczas październikowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni przyjęli „Programu współpracy Samorządu Województwa Śląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025”.
Program wyznacza najważniejsze kierunki działań – finansowych i pozafinansowych – Samorządu Województwa w zakresie współpracy z podmiotami III sektora w roku przyszłym. Współpraca z NGO opiera się na powierzaniu i wspieraniu w realizacji zadań publicznych, w celu skuteczniejszego i bardziej efektywnego działania na rzecz poprawy warunków i jakości życia mieszkańców oraz rozwoju regionu. Opracowany dokument był konsultowany z przedstawicielami Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego, jak i departamentami Urzędu Marszałkowskiego współpracującymi z organizacjami III sektora w zakresie realizacji zadań publicznych.
W programie wprowadzono zapisy dotyczące wspierania działań związanych z przypadającymi w 2025 roku rocznicami:
- 80 - lecie zakończenia II wojny światowej,
- 1000 - lecie Królestwa Polskiego oraz Koronacji Bolesława Chrobrego (1025 r.),
- 100-lecie śmierci Stefana Żeromskiego i tym samym ustanowienie przez Sejm RP roku 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego.
W 2025 roku przypada także 80 rocznica Tragedii Górnośląskiej. Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 roku to jedna z największych tragedii XX-wieku, które dotknęły region. Tragedia pozostawiła po sobie bolesne rany w górnośląskiej społeczności. Pamięć o niej, mimo zakazu ze strony władz komunistycznych, pielęgnowana była wśród rodzin wywiezionych. Społeczne konsekwencje deportacji i mordów, głównie mężczyzn, to ubóstwo wielu rodzin, brak jedynego żywiciela rodziny powodujący zapaść finansową, a tym samym brak zapewnienia elementarnych potrzeb w rodzinach. W styczniu w naszym regionie obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych.
Opracowanie i wprowadzenie „Programu współpracy Samorządu Województwa Śląskiego z NGO jest wymogiem ustawowym.
Program współpracy na rok 2025